Blog

Czy na pewno potrzebujesz redaktora i korektora?
Samo pisanie książki to raczej jednoosobowe zajęcie (choć nie zawsze!), ale już proces wydawniczy to zdecydowanie sprawa bardziej złożona. Tu potrzeba co najmniej kilku osób – autor, redaktor, korektor, składacz, grafik… Nawet decydując się na self-publishing, a może nawet tym bardziej, potrzebujesz ekipy do zadań specjalnych.

Rewizja tekstu, czyli ostatnie zadanie korektora przed drukiem
Widziałaś kiedyś w książce słowo powtórzone za słowem, ale inaczej odmienione? A może w jakimś e-booku trafił Ci się nieusunięty komentarz na marginesie? Jeśli tak, to powód może być tylko jeden – brak rewizji tekstu po redakcji i/lub po korekcie.

Korekta tekstu – sposób na to, aby Twój tekst nie miał błędów
Dowolny tekst pisany w języku polskim (o pisaniu pod presją czasu nie wspominając) jest narażony na obecność sporej liczby błędów. A samych ich rodzajów jest sporo! Błędy fonetyczne, błędy leksykalne, błędy składniowe, błędy odmiany czy w końcu błędy typograficzne.

Jak dobrze współpracować z korektorem? 5 prostych zasad
Rzeczy, o których będę dzisiaj pisać, być może dla niektórych mogą wydać się błahe, jednak takie szczegóły składają się na konkretną całość. A ta całość wpływa na przebieg naszej współpracy, Twoje i moje zdrowie psychiczne i wzajemne zadowolenie z wykonanej pracy.

Czym są błędy składu?
Błąd składu to inaczej błąd typograficzny. Typografia według Słownika języka polskiego PWN to po prostu „układ graficzny drukowanego tekstu”. Taki chochlik drukarski. Tylko tyle i aż tyle. Bo na tę skromną definicję słowa składa się nieskromna liczba błędów, które występują po składzie książkowym. No i trzeba je wyeliminować, prawda?

Redakcja tekstu: coś więcej niż sprawdzanie błędów ortograficznych i gramatycznych
Redakcja tekstów to nie tylko opracowanie tekstu pod kątem błędów występujących w języku polskim – błędów interpunkcyjnych, stylistycznych, leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych, merytorycznych czy logicznych. Dobry redaktor to osoba, która pilnuje całościowego wydźwięku publikacji.

Jak wygląda proces wydawniczy? Jak wydać książkę i nie oszaleć? Etapy procesu wydawniczego
Często jest tak, że autor chce, żeby wydanie książki było na już, a tu okazuje się, że proces wydawniczy to nie takie hop-siup. Że to machina, w której istotnych jest wiele elementów, a każdy z nich musi być odpowiednio dopieszczony.

Jak przygotować się do współpracy z korektorką?
Czy ten tekst naprawdę jest potrzebny? Owszem. Rzecz, która wydawałaby się oczywistością, tak naprawdę wcale nią nie jest. I ja nie mam tutaj na celu obrażania kogokolwiek. To chęć usprawnienia współpracy, oszczędzenia czasu zarówno Tobie, jak i mi.

Redakcja, korekta, rewizja – co to jest?
Dla większości osób, które na co dzień nie mają do czynienia ze światem redaktorsko-korektorskim, nazewnictwo może stanowić pewną zagwozdkę. Jakiego rodzaju usługi konkretnie potrzebujesz? Czym one się od siebie różnią?

Ile kosztuje redakcja tekstu, a ile korekta tekstu?
Jeśli czytałaś wpis o różnicach pomiędzy redakcją a korektą, to pewnie coś Ci już świta. Natomiast jeżeli zaczynasz zgłębianie tematu właśnie od tego wpisu, postaram się wyjaśnić Ci, o co chodzi, i rozwiać wszelkie wątpliwości.