Redakcja

O redakcji

Czy widziałaś kiedyś e-book, w którym przecinki były wstawione tak źle, że nie dało się skupić na treści?
Czy czytałaś kiedykolwiek książkę, w której drugoplanowy bohater w drugim rozdziale miał na imię Marek, ale już w piątym rozdziale był Marcinem, by w rozdziale szóstym znowu zamienić się w Marka?
Czy kiedykolwiek trafiłaś w jakimś tekście na zdanie typu: „Idąc lasem, padał deszcz”?

Żadna z tych sytuacji nie miałaby miejsca, gdyby tekst przeszedł profesjonalną redakcję przed wypuszczeniem do rąk odbiorcy.

błędy interpunkcyjne

błędy ortograficzne

błędy gramatyczne

błędy stylistyczne

błędy logiczne

literówki

błędny zapis imion, nazwisk, dat

ujednolicenie

formatowanie

Redakcja to nie tylko poprawianie ó na u w błędnie zapisanym słowie „rómak”, zmienienie nieprawidłowo odmienionego słowa łupek w zdaniu: „Właściwości fizyczne łupka łupku” czy literówki w słowie sowim, gdy miało być swoim.

To także dopilnowanie, aby bohater powieści, który w rozdziale piątym miał błękitne oczy, a na imię Marek, w rozdziale dziewiątym nie miał nagle oczu piwnych i imienia Mateusz. To zadbanie o sens zdań i wydarzeń, aby nie było sytuacji, w której zabili go i uciekł. By wyrażenia w książeczce dla dzieci były dostosowane do wieku potencjalnych czytelników – musisz przyznać, że słowo kompatybilny nie będzie zbyt zrozumiałe dla trzylatka, ale słowo dopasowany już tak.

Redakcja to również sprawdzenie zapisu nazwisk, nazw składników chemicznych czy ujednolicenie do jednej formy wyrażeń (na przykład zapisywania w całym tekście całego wyrażenia „i tak dalej” lub w formie skrótu „itd.”).

Bardzo ważne jest to, że NIGDY nie wpływam na indywidualny styl pisania autora. Poprawiam tekst, ale go nie zmieniam. Ulepszam, ale nie przepisuję „po swojemu”.

Jak pracuję

Podczas pierwszego czytania pracuję w programie do pisania – Wordzie lub Dokumentach Google – w trybie śledzenia zmian, aby autor tekstu widział każdą zasugerowaną przeze mnie zmianę oraz każdy dodany komentarz.

Ważne jest, aby redakcja odbyła się przed składem książki/e-booka/ulotki czy przed skierowaniem materiału do druku, ponieważ po składzie wszelkie duże zmiany są bardzo problematyczne zarówno dla redakcji, jak i składu.

Nie kończę swojej pracy, dopóki wszystko nie zostanie dopięte na ostatni guzik!

Jeśli interesuje Cię proces redakcyjny, koniecznie zapoznaj się również z działem Korekta.

Poniżej porównanie tekstu przed redakcją oraz po redakcji

Przewiń do góry