Korekta w Canvie

O korekcie w Canvie

Profesjonalny skład odbywa się najczęściej w programach InDesign lub Affinity Publisher. Osoba wykonująca skład, czyli składacz, z tekstu w Wordzie czy innym programie do pisania tworzy PDF, który jest już niemal gotowy do druku. Zanim jednak e-book, książka czy ulotka trafi do druku, potrzebna jest korekta po składzie. Jednak jest masa autorów, którzy – chcąc przyoszczędzić na wydawaniu swojej książki czy e-booka – wykonują samodzielnie skład w Canvie. Canva nie jest programem przeznaczonym do składu, dlatego często powstałe w niej pozycje wymagają podczas korekty więcej pracy niż korekta PDF-a składanego w InDesignie. Jest wielu korektorów, którzy nie podejmują się korekty po składzie w Canvie, ponieważ wymaga to więcej pracy, a nieczęsto daje idealne efekty. Jednak ja nie zaliczam się do tego grona.

Wykonuję korektę na pozycjach złożonych w Canvie i robię to na dwa sposoby.

Rodzaje korekty

Korekta po składzie na PDF-ie

Rodzaje korekty

Korekta po składzie w Canvie

Ta opcja wygląda analogicznie do korekty wykonywanej po składzie w profesjonalnym programie, tzn. otrzymuję PDF, na którym dodaję komentarze i zaznaczam poprawki, a następnie autor sam wprowadza je w projekcie w Canvie.

Zamiast PDF-a dostaję dostęp do projektu w Canvie i sama nanoszę poprawki. Jednak aby taka opcja była możliwa, autor musi obdarzyć mnie zaufaniem, że niczego nie zepsuję, dlatego najczęściej na taką formę współpracy decydują się moje stałe klientki. Taki rodzaj korekty ma zarówno zalety, jak i wady.

Zalety:

nie musisz nanosić zmian, ja zrobię to za Ciebie
oszczędzasz czas
zadbam w Twoim imieniu o poprawne formatowanie, jeśli coś Ci nie wyjdzie

Wady:

wyższa cena

(niesie to za sobą więcej pracy dla mnie)

brak wglądu w prowadzane poprawki

(na „żywym” projekcie w Canvie nie są widoczne wprowadzane zmiany, a jedynie efekt końcowy)

zaufanie do moich działań

Nie kończę swojej pracy, dopóki wszystko nie zostanie dopięte na ostatni guzik!

Przewiń do góry